25. мај 2016.

Како се некада славио Дан Младости

Ученици 8. разреда Приватне основне школе „Мирослав Мика Антић“ провели су данашњи час Грађанског васпитања разговарајући о томе како се некада славио Дан младости. Час се састојао из три дела. Ученици су најпре погледали документарни филм „Како је настао Дан младости?“. Дакле, Дан младости је био празник у Социјалистичкој Федеративној Републици Југославији, који се обележавао 25. маја. Прослављао се од 1945. до 1988. године. До 1956. године обележавао се као рођендан доживотног председника СФРЈ, Јосипа Броза Тита, а од наредне, на његову иницијативу, као Дан младости. Главни симбол овог празника била је Штефета младости, која је ношена око месец дана кроз читаву територију СФРЈ и 25. маја предавана Титу на стадиону ЈНА, који су наши ученици били у прилици да виде у октобру протекле године, када је школа организовала једнодневни обилазак наше престонице. У другом делу часа ученици су са наставницом географије, наставницом српског језика и психологом школе дискутовали о филму и Дану младости уопште. Оно што је ученицима било најзанимљивије јесу управо носиоци Штафете младости – за њих су бирани најбољи ученици и студенти, млади радници, истакнути спортисти, сви млади који су се истицали својим учењем, радом или залагањем. Трећи и завршни део часа био је намењен за илустрацију Штафете и бележење њене симболике. Оно што се, на крају часа, јавило као идеја јесте Микина штафета, коју би носили најбољи ученици наше школе.

наставница српског језика Бојана Анђелић