18. октобар 2017.

Шта нам откривају дечји цртежи?

Оно што би већина родитеља требало да зна јесте да су дечји цртежи један од основних облика дечјег изражавања поред игре и музике. Деца нам кроз цртеже изражавају своје мисли, осећања, креативност, али и страхове, потребе, жеље и потискивања о којима нису у стању да говоре. Осим тога, деца нам на сасвим слободан, спонтан и искрен начин шаљу поруке о свом развоју, интелектуалној зрелости, виђењу света око себе и властитог ЈА у том свету.


Развој дечјег цртежа одвија се кроз неколико фаза које код сваког детета трају различито. У почетку дете само шара по папиру. Око треће – четврте године дете уз шарање по папиру почиње да прича, објашњава оно што црта. Затим почиње да на цртежу обичне шаре претвара у слику објективног света, онако како га оно види. Први облик који се издваја готово увек је човек. Касније црта животиње, тек онда куће, аутомобиле, возове и друге предмете.



Да ли сте знали да…

- жуту, наранџасту, зелену и плаву боју деца користе за приказивање срећних призора, а смеђу, црну и црвену за тужне призоре;


- топле боје чешће користе импулсивна и енергична деца која осећају пријатељство према другима, док хладне боје чешће користе деца мирног и благог карактера која су емоционално уравнотежена и често се играју сама;


- уколико је цртеж више на левој страни, дете је приврженије мајци, међутим, уколико је на десној, дете је ближе оцу. Дете које је срећно и задовољно цртеж поставља на средину.
Родитељима и психолозима често скрећу пажњу неуобичајени цртежи који могу бити знаци упозорења. На пример: сиромаштво боја може да указује на неке сметње у социјализацији и прилагођавању детета, али и претерана употреба одређених боја може бити индикатор неких сметњи у дететовом развоју.


- претерана употреба црвене боје може да изражава раздраженост детета. Уколико дете одбија да је користи у раду, може бити знак стреса и тада је потребно открити узроке и створити што мирнију атмосферу и одмор за дете;
- зелена боја указује на емоционалну стабилност, али ако преовладава у цртежу може бити знак несигурности, те такво дете треба охрабрити и пружити му више слободе,


- превише смеђе боје налази се у цртежима деце у чијој породици владају високи хигијенски захтеви;


- доминантна црна боја указује на депресију, страх и несигурност коју дете не може само да превазиђе, па му је потребна помоћ и подршка родитеља;


- танке и испрекидане линије у раду користе несигурна и стидљива деца, она крију своје цртеже, цртају у угловима листа и прикази су им веома мали. Њима је потребно пружити додатну пажњу, љубав и похвалу;


- издужене, праве, наглашене и тамне линије користе агресивна, хировита и самоуверена деца;


- емоционално прилагођено дете у својим цртежима никада нема стереотипна понављања, док дете које није у стању да се прилагоди новој ситуацији, прибегава копирању цртежа како би избегло суочавање са новим проблемима које та ситуација носи. Овакво понављање неких детаља и ликова може да указује и на недовољну менталну зрелост детета.


Цртање људске фигуре може бити врло забавно и занимљиво за родитеље. Родитеља које дете види као важнијег и за које је емоционално више везано, црта већег и постављеног поред себе, а чланови породице се углавном међусобно држе за руке. Посебну пажњу треба обратити на ноге родитеља, јер ако их дете црта босе, без стопала или ногу, то може значити да нема довољно поверења у њих.


Све наведене генерализације треба опрезно примјењивати јер свако дете је за себе јединка и развија се својим јединственим темпом и на јединствен начин.


Оно што је најважније јесте да децу не силите да цртају, већ да их пустите да сами, спонтано узму оловке у своје руке и да их на путу ка правим малим ремек делима подржавате и бодрите.


Родитељи, подстичите децу да говоре о својим осећањима, мислима и страховима израженим кроз цртеж, подстичите дечју креативност, њихов начин изражавања, њихове идеје. Постављајте деци питања у вези цртежа и наводите их да развијају своју моћ говора и изражавања.

И не заборавите, дечји цртежи причају приче, зато обавезно на полеђини папира напишете датум и одложите цртеже у фасциклу која ће их сачувати од времена које ће вашем детету однети ту јединствену и спонтану креативност.